Neočekávejte tak, jako na jiných zámcích, sbírky nábytku, zbraní a porcelánu.

Zdejší zámek Vás překvapí něčím jiným!

 

Stavbu ranně barokního Zámku Lnáře zahájil vedle původní tvrze Aleš Vratislav, hrabě z Mitrovic v roce 1666 a dokončil ji Tomáš Zacheus, syn hraběte Humprechta Jana Černína z Chudenic v roce 1685.

Zámek Lnáře leží na hlavní silnici E-49 z Plzně do Českých Budějovic – někdejší demarkační čáře. Není proto náhodou, že se ve Lnářích setkaly v květnu 1945 tři osvoboditelské armády: americká, rudá a armáda generála Vlasova. Na zámku byli ubytováni američtí vojáci a přespal zde i generál Vlasov, jehož pamětní deska byla v roce 2010 odhalena před zámkem.

Rozsáhlá rekonstrukce byla ukončena českou vládou v roce 1985.

V roce 1993 byl zámek Lnáře v restituci vrácen potomkům posledního majitele JUDr. Jindřicha Anastáze Vaníčka, a v roce 1999, tedy 333 let od jeho založení, byl poprvé zpřístupněn veřejnosti.

Na Zámku Lnáře lze, jako málokde, shlédnout unikátní soubor nástěnných maleb od Giacoma Tencally s výjevy z antické mytologie. V bohatě zdobené kapli pak fresky s výjevy z Bible od Johanna Franze Hoffmanna a v zámecké zahradě 11 soch antických bohů od Ignáce Michaela Platzera. Štuková výzdoba tvoří spolu s freskami a sochami harmonický celek nebývalé krásy. Unikátem je velký sál, jehož nástropní freska zobrazuje celé antické božstvo.

Průvodce Vám poutavým způsobem přiblíží epizody zobrazené na freskách a štukách, které na sebe navazují. V průběhu prohlídky budete moci vlastnoručně uvést do chodu středověký hodinový stroj.

Fotodokumentace v salonku Flora Vám přiblíží život na zámku ve 20. a 30. letech 20. století, kdy sloužil jako sídlo rodin tehdejších majitelů. Uvidíte, jak chátral v 50. a 60. letech, kdy sloužil státním statkům, a jak vypadaly jeho interiery, když z něj po rekonstrukci vytvořila česká vláda své rekreační a zasedací sídlo.

Fresky byly zrestaurovány v devadesátých letech 20. století a sochy po povodni v roce 2002. Nástropní freska antického božstva byla opětovně restaurována v průběhu listopadu 2008 – května 2009.

Nejstarší rybníky jsou zde již od dob Karla IV. Rybářskou tradici dokumentuje rybářská expozice vhodně doplňující prohlídkovou trasu zámku.

Pokud Vám procházka starověkem nebude stačit, navštivte ještě kočičí muzeum a sousední tvrz.

v roce 2000 se na Zámku Lnáře natáčel 88. díl seriálu České televize O poklad Anežky České. V roce 2007 pořad ČT1 – Toulavá kamera.

Dne 17.9.2011 se na Zámku Lnáře natáčel jeden z dílů pro pořad TV Barrandov „Splněný sen – pohádková svatba“. Pořad byl poprvé uveden 28.10.2011, a potom ještě 6.1.2012.